Fransa Başvurularınız için fransa konsolosluğuna veya görevlendirdigi acenteyi arayarak randevu almanız gerekmektedir.  ( hangi şehirde olursanız olun fark etmiyor ) Randevunuzu almadan önce tüm vize evraklarınızı tamamlamanız veya en azından bir kısmını hazırlamanız sizin yararınıza olacaktır. fransa vizesi için verdiğimiz telefon numarasını aradığınızda pasaportunuz yanınızda bulunsun çünkü pasaportunuz dan bir kaç bilgi isteyeceklerdir. Randevu alma işlemleri sırasında siz için hangi evrakların gerektiğini bir kez daha söyleyeceklerdir. Yanınızda Kağıt kalem bulundurun.

Randevu numarasını aradığınız zaman size ayrıca fransa vizesi hakkında bilgilendirileceksiniz. Verdikleri bu bilgiler sonucunda randevunuzu oluşturmanız için sizden 21 TL talep edilecektir. bu 21 TL Kesinlikle vize ücreti değildir. ücret ödenip  randevu saati verildikten sonra kesinlikle değiştirmeniz söz konusu değildir. en erken randevu tarihi 2 gün sonraya en geç 30 gün sonraya verilir.

Fransa vizesi Randevusunu almak ve bilgi bedeli olarak 21 ytl yi ya telefon görüşmeniz esnasında veya kredi kartınızla yada telefon görüşmesi öncesinde Türkiye İş Bankası’nın herhangi bir şubesine giderek “fransa vizesi için başvuru bedeli yatırmak istiyorum” diyerek ödeyeceksiniz. Size 16 rakamlı bir pin numarası verecekler. O numarayı telefon görüşmesi esnasında vereceksiniz. hepsi bu kadar.

Size verilen randevu günü ve saatinde fransa konsolosluğunda olunuz. geç kalmanız sonucunda randevunuz yanar ve tekrar randevu almak zorunda kalırsınız. buda çok uğraştırıcı ve can sıkıcı bir durumdur.